دولتهای ائتلاف شوم ضد ایرانی " غربی - عبری - عربی " با بحرانهای فزاینده داخلی مواجه هستند که در صدر آن بحران مشروعیت و ناکارآمدی می تواند سقوط از قدرت را به دنبال داشته باشد.

به گزارش گلستان ما، شکست حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا در انتخابات میان دوره ای ، استعفا و یا عزل متعدد وزرای کابینه ترامپ ، خروج انتقاد برانگیز از تعهدات الزام آور بین المللی نظیر معاهده پاریس و برنامه جامع اقدام مشترک ، شکست دیوار کشی مرز مشترک با مکزیک و تبعات انسانی ناشی از آن ، شکاف با اتحادیه اروپا و سیاستهای خارجی بی نتیجه که نه تنها دستاوردی برای منافع ملی آمریکا نداشته بلکه آسیب جدی به آن وارد کرده است .
اینها تنها نمونه هایی از تنوع بحران هایی می باشد که در حال تشدید بوده و احتمال شکست دونالد ترامپ در انتخابات 13 آبان سال آینده را قابل پیش بینی کرده است.

انگلیس (دیگر متحد غربی ضد ایرانی ایالات متحده) نیز از این شرایط مستثنی نیست . حزب محافظه کار انگلستان علاوه بر روبرو شدن با بن بست برگزیت و استعفا نخست وزیر ترزا می ، پیشتر در انتخابات شوراهای شهر بریتانیا شکست سنگین و بی سابقه ای را متحمل شد و دور از انتظار نیست که بوریس جانسون در صورت حضور در شماره 10 خیابان داونینگ وضعیت بهتری داشته باشد ، هر چند این حضور با امّا و اگرهایی نیز همراه است.

اسرائیل (متحد ضد ایرانی عبری آمریکا) هم در حوزه داخلی شرایط متزلزلی دارد در پی سقوط کابینه نتانیاهو و انتخابات پیش از موعد کنست اسرائیل ، حزب لیکود نتوانست ائتلاف 61 کرسی از 120 کرسی را با خود همراه سازد و می بایست مجدد در شهریور سال جاری وارد رقابت با ائتلاف آبی سفید که شامل ژنرال های بازنشسته صهیونیستی (بنی گانتس ، گبی اشکنازی و موشه یعلون) با یائیر لاپید رهبر حزب یش عتید می باشد ، شود .
این در حالی است که چند پرونده مفتوح فساد اقتصادی بی بی و همسرش آسیب جدی به جناح راست رژیم صهیونیستی وارد کرده است .

عربستان سعودی محور عربی ائتلاف ضد ایرانی علاوه بر بحران جانشینی ملک سلمان و پرونده های جنایی بین المللی چون اعدام شیخ نمر و قتل خاشقچی با شکست های پیاپی در جنگهای نیابتی سوریه ، عراق ، افغانستان ، لبنان و نبرد مستقیم با یمن مواجه بوده و نتوانسته یک جبهه واحد عربی - فرقه ای همراه با آمریکا را رهبری نماید .

با مروری بر تحولات داخلی ائتلاف ضد ایرانی می توان به این جمع بندی رسید که بحران های فزاینده پیش روی تصمیم گیرندگان واشنگتن ، لندن ، تلاویو و ریاض ، گزینه ای جز ماجراجویی و انتقال بحران به خاورمیانه در برابر آنها نگذاشته است .

این در حالی است که تصمیم گیرندگان تهران ، مقاومت و دفاع را با پشتوانه خواست عمومی ملت بزرگ ایران تا سقوط دولت های متزلزل متخاصم ادامه خواهد داد .

به قلم حامد صمدلویی

انتهاي پيام/