گروه : یادداشت
شماره : 69443
تاریخ : 1400-03-27 10:18
به قلم جواد عموزاد ؛ چه کسانی مخالف توافق ایران و چین هستند؟ در واقع این آمریکاست که با بدعهدی و خیانت به مردم ایران باعث گرایش دولتمردان ایران به شرق شده است وگرنه ما نه مشتاق شرقیم نه غرب .

به گزارش گلستان ما ؛ مجادلات اخیر در فضای مجازی پیرامون توافق ایران و چین باعث تحلیل ها و گمانه زنی های زیادی شده است به طوریکه طبق معمول این حاشیه ها به تاکسی ها ، محافل دوستانه و خانواده های چند نفری هم رسیده است.

نگارنده معتقد است ۹۶ درصد افرادی که در این باره بحث و مجادله می کنند اصلا این توافق را نخوانده اند و بنا بر شنیده های دیگران و یا القا شبکه های ماهواره ای و شانتاژ شبکه های احتماعی  حرفهای خود را مطرح می کنند.

چهار درصدی هم که اصل ماجرا را می دانند به دلیل اینکه گرایش ایران به شرق مغایر منافع آنهاست ، از آشفته بازار فعلی ماهی گیری می کنند.

سیاسیون کشور عمدتا دو دسته اند : دسته ای که در جناح اصلاح طلبان قرار می گیرند تاکنون نشان داده اند که طرفدار غرب و مذاکره با آمریکا هستند ، آنها می گویند آمریکا حلال مشکلات است و بستن با آنها همه مشکلات حتی آب خوردن را حل می کند .

این گروه در دولت روحانی پای میز مذاکره هم رفت و دستش هم باز بود، اما آمدن ترامپ همه نقشه های این گروه را به باد داد و با پاره کردن برجام هیچ امیدی برای تعامل با غرب باقی نماند .

 البته با نگاهی به عملکرد شصت ساله امریکا در ایران از سرنگونی دولت قانونی و مردمی مصدق و کودتای ۲۸ مرداد گرفته تا ترور سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده رسمی کشور ( دو چهره مردمی تاریخ ایران) ، می توان براحتی بفهمید که تکیه ما به غرب اشتباه بزرگی است ، دول اروپایی هم توله های آمریکا هستند و تیکه هایی را مصرف می کنند که امریکا برایشان پرتاب می کند.

اما دسته دیگر سیاسیون در ایران که گرایشات اصولگرایی دارند و یا دل به حاکمیت داشته و انقلاب اسلامی را دوست دارند درونگرا بوده اما در مواقع بحرانی گرایش به شرق دارند خاصه برای حل بحران سوریه و نجات بشار اسد ، دیدار محرمانه سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران و ولادیمیر پوتین بود که باعث حضور روسیه در سوریه و نجات اسد شد.

در بحث اقتصادی هم گرایش ایران به چین به عنوان بزرگترین قدرت اقتصادی جهان در حالیکه آمریکا برجام را پاره کرده و به دنبال از فروپاشی جمهوری اسلامی ایران است ، در سپهر سیاست امری بدیهی است.

در واقع این آمریکاست که با بدعهدی و خیانت به مردم ایران باعث گرایش دولتمردان ایران به شرق شده است وگرنه ما نه مشتاق شرقیم نه غرب .

 حالا هم وقتی فهمیده اند ایران به شرق گرایش پیدا کرده تمام جیره خواران خود را بسیج کرده اند تا با راه انداختن فریاد وااسفا و وامصیبتا و اینکه کیش را فروختند ، این توافق را زیر سوال ببرند.

همین که مریم رجوی سرکرده منافقین مخالف این قرارداد است می توان فهمید که که این توافق نان چه کسانی را آجر کرده و اگر این اتفاق (اجرای توافق ایران و چین) و حذف دلار از مبادلات تجاری بیفتد کار امریکا برای همیشه با ایران تمام خواهد شد .

این توافق یکی از پیچ های تاریخی مهم جمهوری اسلامی است که اگر اتفاق بیفتد می تواند مفری برای دور زدن تحریم ها و رهایی از فشار سنگین اقتصادی و، تحولی در زندگی مردم باشد، نکته ای که خیلی ها نمیخواهند ، همانهایی که در سال ۸۸ به آمریکا نامه زدند که ایران را تحریم کند همانها مخالفین اصلی توافق ایران و چین هستند.

جواد عموزاد - کارشناس ارشد علوم سیاسی

انتهای پیام /