1402-07-12 09:53
1407
4
86751
یادداشت؛

قانون مقابله با اراذل و اوباش نیازمند اصلاح

فرمانده انتظامی گلستان بر لزوم اصلاح و به‌روزرسانی قوانین در مقابله با اراذل و اوباش تاکید کرد.

به گزارش گلستان ما، سردار سعید دادگر فرمانده انتظامی گلستان در یادداشتی نوشت: استقرار نظم و تأمین امنیت و آرامش مردم، از مشخصه‌های یک جامعه پویا و مدنی است و در چنین جامعه ای انتظار پیشرفت و رسیدن به آرمان های مدنی متصور است.

بی‌تردید در مسیر تامین این ساختار حیاتی، کوچکترین اهمال و سهل‌انگاری و خدشه‌دار شدن امنیت مردم از سوی هیچ شخص یا نهادی تحت هیچ شرایطی پذیرفتنی نیست. مقام معظم رهبری نیز بارها در فرمایشات‌شان «امنیت» را، اصلی‌ترین نیاز مردم و کشور عنوان نمودند و ضمن معرفی «امنیت» به‌عنوان زیرساختِ هر پیشرفتی، ابعاد و عرصه‌های گوناگون و چگونگی تأمین آن در جامعه را مورد بحث و تبیین قرار داده‌اند.

در قران کریم هم به مسئله امنیت اشاره شده است و خداوند متعال در آیه چهار سوره قریش در مقام ذکر نعمت‌های بزرگ خود به جامعه، می‌فرماید: «الّذی اطعمهم من جوع و امنهم من خوف»؛ یعنی گرسنگی و ناامنی در مقابل امنیت و راحتی و رفاه قرار دارد.

بر همین اساس تلاش حاکمیت و نظام بر این است که امنیت مردم تحت هیچ شرایطی خدشه‌دار نشود و با وجود توطئه‌های بی‌شمار دشمنان داخلی و خارجی در راه انداختن جنگ‌های ترکیبی و شناختی، امنیت مردم که خط قرمز نظام محسوب می‌شود، به خطر نیفتاده است.

در حقیقت در طول سال‌های اخیر با وجود برنامه‌ریزی‌های گسترده دشمنان نظام و اختصاص بودجه‌های چند میلیارد دلاری به واسطه هوشیاری و مشارکت مردم و تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای امنیتی انتظامی، قضایی شاهد امنیت پایدار در جامعه هستیم.

با این حال باید اذعان داشت با وجود رضایت کلی مردم از امنیت در جامعه، هر از گاهی شاهد تخطی برخی افراد هنجار شکن در قالب رفتارهای هولیگانیسم (Hooliganism) یا  همان اوباش گری، لات بازی، قلدری، درگیری، چاقوکشی، آشوب گری و ... هستیم.

این رفتارها که پس از افزایش ضریب نفوذ گوشی‌های هوشمند در فضای مجازی نیز به اشکال مختلف دیده می‌شود، باعث برهم خوردن توازن شکلی امنیت در لایه‌های مختلف اجتماع می‌شود.

امروزه متاسفانه فعالیت اراذل و اوباش به فضای مجازی کشیده شده است و شاهد انتشار تصاویر یا کلیپ‌هایی از خودنمایی‌ها و عربده‌کشی‌هایی از برخی افراد هنجارشکن در صفحات مجازی هستیم و این بدان معناست که فعالیت اراذل و اوباش از چند کوچه و خیابان و یک محله به یک فضای گسترده و بزرگ رسیده است. دیگر نکته تلخ و هولناک این ماجرا تعداد بالای دنبال‌کنندگان این افراد است که بسیاری از آنان نوجوانان و جوانانی هستند که بی‌شک در الگوپذیری و جهت دادن مسیر فکری کم تجربه و خام هستند.

بروز این رفتارهای ساختارشکن که عمدتاً با اهدافی نظیر زورگیری، خفت‌گیری، ترساندن گروه‌های رقیب، قدرت‌نمایی، انتقام، جذب فالوئر و طرفدار و ... همراه هستند، باعث شده تا در مقابله با اراذل و اوباش تصمیمات جدی اتخاذ شود.

در حقیقت افزایش جرائم ریز و درشت توسط اراذل و اوباش در سطح جامعه و کشیده شدن این ماجرا به فضای مجازی از یک سو و مطالبه عمومی مردم برای افزایش مولفه‌های امنیت از سوی دیگر، قانون گذار را مکلف کرده است که برخی قوانین را به روز رسانی کند.

چرا که با وجود اجرای طرح‌های مختلف در برخورد با اراذل و اوباش جای خالی برخی قوانین احساس می شود که یکی از آنها قانون در حمایت از مامور مسلح است و به همین علت تا کنون ماموران زیادی در مقابله با اشرار دچار جراحت شده یا حتی جان خود را از دست داده اند. این اتفاق اقتدار پلیس و نیروهای امنیتی را دربرخورد با عوامل ضد اجتماعی افزایش داده و کارشناسان آن را اقدامی ضروری در راستای توسعه امنیت اجتماعی و روانی در جامعه می دانند.

در مجموع باید اذعان داشت ظاهراً عده‌ای از افراد جامعه به دلایلی توان سازگار ساختن خویش با جامعه و قوانین مدون شده را ندارند و سعی دارند نحواً باعث اخلال در امنیت عمومی جامعه شوند.

اما این افراد به خاطر داشته باشند گریز از چنگال عدالت میسر نیست و قطعاً با اصلاح قوانین سختگیریها در خصوص مخلان امنیت بیشتر نیز خواهد شد.

بدون تردید پلیس در تامین امنیت روانی، اجتماعی و فیزیکی از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد و پس از برطرف شدن خلاءهای قانونی موجود، موارد تنبیهی و بازدارنده، قطعاً عرصه را بر گردن‌کشان و اراذل و اوباش تنگ و تنگ‌تر خواهد کرد.

انتهای پیام

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.