1393-08-06 17:00
2935
0
5003

گفتگویی خواندنی با مداحان نوجوان گلستانی + تصاویر

با فرارسیدن محرم و ایام حزن و اندوه اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، دانش آموزان مدارس سراسر استان شور خاصی گرفته اند به صورت خود جوش به برگزاری هیئت پرداخته ومداحان دانش آموز به مداحی می پردازند.

به گزارش گلستان ما به نقل از کلاس بیست ، با فرارسیدن محرم و ایام حزن و اندوه اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، دانش آموزان مدارس سراسر استان  شور خاصی گرفته اند و بصورت خود جوش با برگزاری هیئات در مدارس اقامه عزای سرور وسالار شهیدان می کنند.

علی حسنی معاون پرورشی و تربیت بدنی هنرستان شهید نصیری گرگان اثرات تربیتی محافل عزاداری را بسیار مثبت دانست و خاطرنشان کرد : دراین مجالس دانش آموزان به تمرین نظم و کار گروهی می پردازند.

وی افزود : دانش آموزان از چندروز و برخی در هفته های گذشته برای تشکیل هیئت اعلام آمادگی کرده و به فضا سازی پرداختند و این روزها نیز  هر روزخود به برپایی مجلس عزادری مبادرت می کنند.

خبرنگار کلاس بیست به سراغ ۳ دانش آموز مداح این هنرستان رفته و با آنان به گفتگو نشسته است.

ماحصل این گفتگو ها در حاشیه ی یکی از مراسم  های هیئت حضرت ابوالفضل(ع) در هنرستان شهید نصیر

محمد مهدی لگزایی : برای انتقال فرهنگ عاشورا باید نقشه راه  مشخص شود

IMG 0522

محمد مهدی لگزایی فرد مداح نوجوان و دانش آموز هنرستان شهید نصیری در حاشیه مراسم عزاداری به خبرنگار ما گفت: چهارسال است که مداحی را با رفتن به کلاس های مداحی شروع کردم و در عین حال نیز از کلاس های آموزشی استفاده می کنم.

 و دربیان فعالیت های خود افزود: در هیئت های دانش آموزی ، محلات و مساجد به مداحی می پردازم.

لگزایی فرد از آمادگی و جمع آوری مطالب کاربردی و مفید برای مداحی از ۲ ماه قبل از محرم خبر داد و داشتن هدف مشخص و نقشه راه پیرامون انتقال فرهنگ عاشورا با حضور درمجالس عزاداری ضروری دانست.

وی افزود: لطف حضرت زهرا بوده که در این مسیر قدم نهاده ام  و طی این ایام در مجلس عزای فرزند بزرگوارشان به مداحی می پردازم.

این مداح نوجوان در بیان جمله تاثیر گذار واقعه عاشورا به خواندن این بیت پرداخت ؛اصلاحسين جنس غمش فرق مي کند/ اينجا که آمدي کرمش فرق مي‌کند!/ از نوع ويژگي دعا زير قبه‌اش/ فهميده‌ام حسين همه‌اش فرق مي‌کند!

مهدیار کاسب : در مجالس عزاداری بذردوستی و پیروی از اهل بیت کاشته می شود

IMG 0518

مهدیار کاسب مداح نوجوان دیگر این هنرستان نیز گفت : از بچگی فعالیت می کردم و الان به صورت حرفه ای چهار سالی است که  به مداحی  و نوحه سرایی در رثای سالار شهیدان می پردازم.

وی افزود : به صورت تجربی  و با گوش دادن به این سطح از مداحی رسیده ام و در اکثر مساجد گرگان مداحی می کنم.

مهدیار کاسب درخصوص وظیفه مداحان در انتقال فرهنگ عاشورایی گفت :  پخش مستندات ، روایت داستان ها و نشسن  درجلسات علما بزرگان و علما  و شرکت در مراسمات مذهبی بذر دوستی با اهل بیت و مساعدت  و پیروی از ایشان را در دل نوجوانان کاشت.

 وی ادامه داد : بعد از آن به خود شخص برای مربوط این است که داشته های خود را تثبیت  و مراقبت کند و ارتقا بدهد.

وی ویژگی های مداح خوب را حسینی بودن در تمام ابعاد زندگی  دانست و خاطرنشان کرد : مداح خوب کسی است که تمام فکر و ذکرش امام حسین (ع) باشد ، صوت دلنشین داشته و بتواند مجلس را کنترل کند.

اثر گذار ترین صحنه عاشورا از نگاه این مداح نوجوان را  در زمانی عنوان کرد که امام حسین (ع) فریاد می زند، "آیا کسی هست که مرا یاری کند و صدایی نمی شنوند بجز ۷۲ تن کسی دیگری نیست .

محمد رضا برزنونی : مداح باید صادق و امانت دار باشد

IMG 0520

محمد رضا برزنونی نیز در خصوص آغاز فعایت خود گفت :۴ سال است که از هیئت محل به همراه عمویم و از آنجا ادامه داده و در راهنمایی و دبیرستان به این حد رسیده ام.

وی ویژگی مداح خوب را صدای خوب ، اخلاق خوب، رفتا ر، طرز بیان عنوان کرد.

وی با بیان اینکه تمامی صحنه های واقعه عاشورا فرصت رفتاری و الگو گیری است  افزود : صحنه تکان دهند واقعه عاشورا در زمانی بود که  حضرت فرزند شش ماهه خود را در بغل می گیرد وحرمله باتیر سه شعیه به گلوی آن طفل می زند بسیار تاثیر گذار و تکاندهنده است.

محمد رضا برزنونی وظیفه مداح  را صادق بودن ،امانت داری در نوحه ها و روزضه ها و راستگو بودن در گفتار برشمرد و خاطرنشان ساخت: هرچیزی که در مقاتل نوشته شده است را بازگوکند.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.