1394-09-25 11:31
1892
1
27588
گفتگو با پرستار نمونه گرگانی ؛

وقتی روپوش سفید را می پوشم سختی ها و مشکلات را فراموش میکنم / پرستاران انتظار دارند مسئولین سختی کارشان را درک کنند / در بخش سرطان وجود خدا را بهتر درک می کردم

پرستار نمونه گلستانی گفت : پرستاران انتظار دارند که حقوق آنها متناسب با سختی کاری که دارد باشد و نه اینکه با سایر کارمندان که شرایط کاری بسیار راحت تری دارند برابر باشد و انتظار پرستاران درک سختی های موجود در کار توسط مسئولین است.

به گزارش گلستان ما؛ پنجم جمادی الاولی 5 یا 6 هجری قمری روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا ، پرچم دار نهضت پس از شهادت حسین علیه السلام ، حضرت زینب کبری سلام الله علیها است. این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت.

در همین راستای به سراغ یکی از پرستاران زحمت کش گلستانی رفتیم که چند بار به عنوان پرستار نمونه شناخته شده است رفتیم و با ایشان گفتگویی در این خصوص انجام دادیم.

فاطمه علی عرب یکی از پرستاران نمونه گلستانی که در حدود 12 سال سابقه پرستاری در گرگان دارد او در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده است و دو فرزند یک دختر و یک پسر دارد .

وی کار پرستاری را از بیمارستان دزیانی گرگان شروع کرده است و سابقه فعالیت در بیمارستان 5 آذر گرگان را در پرونده کاری خود دارد و درحال حاضر در بیمارستان شهید صیاد شیرازی گرگان مشغول فعالیت می باشد .

این پرستار نمونه گرگانی که در بخش های زنان ، جراحی ، فوق تخصصی سرطان و قلب فعالیت کرده است ، گفت : از بچگی علاقه زیادی به پزشکی و کار در بیمارستان داشتم ولی به دلیل اینکه در کنکور رتبه ام به پزشکی نرسید پرستاری را انتخاب کردم .

وی ادامه داد: در سال 76 فارغ التحصیل شدم  و شش سال طول کشید تا استخدام شوم و علاقه زیادی به پرستاری و مراقبت از بیماران دارم .

خانم علی عرب از زحمات همسرش تشکر می کند و می گوید خلع حضور من که به دلیل شرایط کاری و شیفت های بیمارستان از خانواده دور بوده ام را همسرم برای فرزندانم پرکرده و باید از زحماتش تشکر نمایم.

وی با بیان اینکه وقتی روپوش سفید را می پوشم دیگر سختی ها و مشکلاتی که در بیرون از بیمارستان دارم را کنار می گذارم و همه را فراموش می کنم، تصریح کرد : دو سال از مدت خدمتم را در بخش فوق تخصصی سرطان بودم که می توانم بگویم دوران طلایی خدمتم بود و در این بخش اتفاقاتی را انسان شاهد است که می تواند وجود خدا را بهتر درک می کند.

photo 2016-02-14 13-38-05

این پرستار نمونه به شرایط یک پرستار خوب بودن اشاره کرد و گفت : یک پرستار باید در ابتدا به کاریکه انجام می دهد علاقه داشته باشد و با عشق کارش را انجام دهد و با آگاهی از تمام شرایط پرستاری و سختی هایی که در این کار وجود دارد وارد عرصه پرستاری شود .

وی با بیان اینکه امروز می بینم برخی بدون آگاهی از سختی های کار پرستاری وارد عرصه می شوند و با مشکلات زیادی روبروی می شوند ، افزود : پرستاران باید همواره اطلاعات خود را به روز رسانی کنند و نسبت به جدید ترین اطلاعات پرستاری آگاهی لازم را داشته باشند چون مواقعی هست که پرستاران باید حتی به دون حضور پزشک برای کمک به بیماران کاری را انجام دهند و اگر این اطلاعات را نداشته باشند نمی توانند به درستی عمل کنند .

خانم علی عرب علاقه به پرستاری و پزشکی را مهمترین عامل فعالیت در این حوزه دانست و خاطرنشان کرد: هوشیاری در بخش مراقبت های ویژه قلب از اهمیت بالای برخوردار است چون در صورت ایجاد مشکل برای بیماران تنها 6 دقیقه به عنوان زمان طلایی برای احیای بیمار وجود دارد و باید پرستاران در این زمان اقدامات اولیه را انجام دهند تا تیم مراقبت ویژه بتواند خود را به مریض برساند .

وی با توضیح شرایط بخش ویژه قلب ؛ تصریح کرد: بیشتر افرادی که در این بخش هستند افراد مسن اند و پرستاران با هوشیاری و دقت عمل می توانند بیماران را از مرگ حتمی نجات دهند .

این پرستار نمونه اذعان داشت : همسرم در منزل بسیار تلاش می کند و به همین دلیل با خیال راحت در بیمارستان به بیماران رسیدگی می کنم.

وی با اشاره به اینکه پرستاران باید خود را جای بیماران و همراهانشان بگذارند تا بتوانند با بیماران ارتباط برقرارکنند ، گفت: گاهی این دور بودن از خانواده باعث می شود که نتوانیم درزمانهایی که در منزل و یا در جمع خانوادگی به ما نیاز دارند حضور داشته باشیم که این موضوع برای ما مشکلاتی را ایجاد می کند.

علی عرب در ادامه به سختی کار پرستاران اشاره کرد و گفت : پرستاران انتظار دارند که حقوق آنها متناسب با سختی کاری که دارد باشد و نه اینکه با سایر کارمندان که شرایط کاری بسیار راحت تری دارند برابر باشد .

وی با اشاره به اینکه در بخش پرستاری نیاز به حضور آقایان وجود دارد و مردها می توانند به راحتی در این در این رشته وارد شوند ، گفت : پیشنهادم به خانم ها این است که اگر علاقه دارند به این رشته وارد شوند و در غیر این صورت به این حوزه وارد نشوند و برای ورود حتما توجه ویژه ای به شرایط کار در بیمارستان داشته باشند .

این پرستار در پایان از مسئولین خواست به مشکلات جامعه پرستاری توجه کنند و این مشکلات را مرتفع نمایند.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.