1394-09-18 16:06
2712
0
24089

روشن‌دل: یکی از دلایل موفقیتم "ازدواج" بود / "نویدکیا" الگوی اخلاقی‌ام در فوتبال است

مدافع کردکویی تیم فوتبال سپاهان اصفهان گفت: الگوی اخلاقی من در فوتبال، محرم نویدکیا است چراکه رفتار و منش محرم، زبانزد عام و خاص است.

به گزارش گلستان ما، سپاهان امسال خلاف ابتدای فصل، نتایج چندان خوبی کسب نکرده و در حال حاضر وضعیت چندان خوبی ندارد. این تیم اصفهانی که در هفته‌های نخست لیگ بتر، صدرنشین بلامنازع لیگ برتر بود، حال چند پله سقوط کرده و از گردونه مسابقات جام حذفی نیز کنار رفته است.

این تیم اصفهانی امسال به دلیل نبود تعداد قابل توجهی از بازیکنان خود، به استفاده از بازیکنان جوان روی آورده و این موضوع سبب شده تعداد قابل توجهی از بازیکنان ترکیب اصلی آن را جوانان تشکیل دهند.

محمد روشندل، یکی از مدافعان سپاهان است که شرایط خوبی در این تیم اصفهانی داشته و به‌دنبال آن است که در جمع طلایی‌پوشان اصفهان، به اوج برسد. گفت‌وگوی تسنیم را با این مدافع سپاهان در ادامه می‌خوانید:

81f1923f_1cf8_4f0a_9a53_072

سپاهان بعد از باخت مقابل ذوب‌آهن، به گسترش فولاد هم در لیگ برتر باخت تا وضعیت این تیم، دوباره نامساعد شود. البته شاید کادر فنی در تعطیلات لیگ برتر به فکر چاره‌ای برای رفع مشکلات تیم باشند. وضعیت را چطور ارزیابی می‌کنی؟

محمد روشندل: به هر حال با وجود اینکه ما در حال حاضر با کمبود قابل توجه بازیکن مواجه هستیم و این موضوع مشکلات بسیاری برای تیم ما به وجود آورده، شرایط خوب است و تلاش می‌کنیم که وضعیت را بهبود بخشیم. ما در بازی مقابل نفت به پیروزی رسیدیم اما در دیدار مقابل ذوب‌آهن، در پنالتی‌ها متحمل شکست شدیم.

خب به هر حال نباید فراموش کرد که امسال احسان حاج‌صفی از سپاهان رفت و محرم نویدکیا نیز چندین هفته در ترکیب تیم حضور نداشت؛ همچنین غیبت شیما و پادوانی و همچنین مصدومیت وریا غفوری، همه و همه سبب شد که سپاهان چندان از نظر بازیکن در وضعیت خوبی قرار نداشته باشد.

9f68fe92_1655_4df3_ae5b_8c9

البته همه بر این باور هستند که یکی از مشکلات اصلی تیم شما در فصل جاری، کمبود بازیکن بود.

محمد روشندل: علاوه بر همه مشکلات فوق، ما امسال در لیست خود یک بازیکن جای خالی داشتیم و نام 17 بازیکن در لیست تیم ما به چشم می‌خورد و با وجود اینکه ما بازیکن کافی در اختیار نداشتیم، نام 4 بازیکن نیز از لیست ما خط خورد و این موضوع بسیار شرایط تیم را بد کرد.

البته با همه این شرایط، ما در 7 بازی نخست خوب نتیجه گرفتیم و در 5 مسابقه 13 امتیاز کسب کردیم اما خب هر تیمی، در برهه‌ای از زمان وارد افت می‌شود و سپاهان در حال حاضر با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند. البته شرایط تیمی ما از نظر فنی بسیار خوب است ولی نمی‌دانم چرا نتیجه نمی‌گیریم.

شاید این موضوع به عدم تمرکز بازیکنان شما ارتباط دارد. چرا با وجود این همه موقعیت گل، مهاجمان سپاهان قدر موقعیت‌های خود را نمی‌دانند؟

محمد روشندل: ما در هر مسابقه حملات بسیاری ترتیب می‌دهیم و موقعیت‌های زیادی داریم و موقعیت‌های آنچنانی به تیم‌های حریف نمی‌دهیم اما متأسفانه نمی‌دانم به چه دلیلی متحمل شکست می‌شویم. با این حال با بازگشت پادوانی و شیمبا و اضافه شدن یکی دو بازیکن، شرایط خیلی بهتر می‌شود.

daef1580_2914_41b5_b6d7_802

آیا ایگور استیماچ توانسته شرایط سپاهان را آنگونه که باید تغییر دهد؟

محمد روشندل:با حضور آقای استیماچ شرایط ما بهتر شده و در حال حاضر بازیکنان از نظر روحی تا حدودی پائین هستند اما در مدت استراحت شرایط بسیار خوب است؛ البته من همراه با تیم در تمرینات حضور ندارم و به درخواست آقای خاکپور در اردوی تیم ملی برای حضور در کشور ترکیه دعوت شده‌ام و به همراه حسین فاضلی در این اردو حضور دارم.

به نظر می‌رسد که سرمربی جدید نیز به سبک بازی تو و عملکردت ایمان دارد.

محمد روشندل: خب در زمان حضور حسین فرکی در سپاهان، با توجه به مصدومیت وریا غفوری، او به من اعتماد کرد و من تلاش کردم که پاسخ اعتماد او را بدهم.

باید این موضوع را بگویم من از اینکه آقای فرکی دیگر در سپاهان نیست، خیلی متأسفم زیرا او مربی بسیار خوبی به شمار می‌رفت و در بازی‌های مختلف به من اعتماد کرده و مرا در ترکیب تیم قرار داد.

من در زمان حضور او در 2 بازی جام حذفی و سه بازی لیگ برای سپاهان به میدان رفتم و به نظر خودم خوب جواب دادم و در حال حاضر نیز با حضور آقای استیماچ، شرایط خوبی در سپاهان دارم.

f609fbfe_69f2_4955_ba28_aef

فرکی به خاطر کمبود بازیکن به جوانان میدان بازی داد یا واقعاً به شما ایمان داشت؟

محمد روشندل: درست است که در آن زمان با مصدومیت وریا غفوری شانس حضور من در ترکیب اصلی تیم بیشتر شد اما به هر حال حسین فرکی به بازیکنان جوان اعتماد داشت.

من در ابتدای فصل بازیکن جایگزین وریا غفوری بودم و حتی در برخی بازی‌ها با حضور وریا به من میدان بازی داد و این نشان می‌دهد که سرمربی تیم، اعتماد کافی را به من و دیگر بازیکنان جوان سپاهان داشت. ضمن اینکه او در ابتدای فصل با من صحبت کرد و اعلام کرد که به من اعتماد کافی دارد و از ابتدای فصل تضمین داد که من در ترکیب تیم سپاهان بازی خواهم کرد و این اتفاق با غیبت‌های وریا غفوری بیشتر شد.

دیده شده که امسال هم در پست دفاع وسط و هم در پست دفاع راست بازی می‌کنی؟ دلیل خاصی دارد؟

محمد روشندل: پست تخصصی من دفاع وسط است اما من از 3 سال پیش که در ترکیب بزرگسالان سپاهان هستم، در پست دفاع راست بازی می‌کنم و به همین دلیل استیماچ بازی مرا دید و در بازی مقابل راه‌آهن 120 دقیقه بازی کردم. او به من گفت که مقابل راه‌آهن خیلی خوب بودی و بدون شک در ادامه هم به تو بازی می‌دهم.

من مقابل گسترش در پست دفاع راست به میدان رفتم اما در دیدار مقابل ذوب‌آهن و مسابقه جام حذفی در پست دفاع وسط به میدان می‌روم.

6e535e2e_c725_45b1_959e_9a7

در نهایت پست اصلی تو کدام است؟ دفاع وسط یا دفاع راست؟

محمد روشندل: پست اصلی من دفاع وسط است اما با توجه به درخواست زاغی‌نژاد و اینکه او در دوره حضورش در تیم امید، مرا در پست دفاع راست به کار گرفت، در این پست بازی می‌کنم البته در حال حاضر سرمربی تیم در زمینه استفاده از من در پست دفاع وسط نظر دارد.

البته با توجه به اینکه در پست دفاع میانی بازیکنان بزرگی هم در سپاهان و هم در تیم ملی هستند، کار بسیار سختی در آینده پیش‌رو داشتی.

محمد روشندل: بله. در سال نخست حضور من در سپاهان هادی عقیلی، خلیل‌زاده و علی احمدی در کنار حسین مرادمند در پست دفاع وسط بازی می‌کردند و با وجود آنها به خاطر ترافیک بازیکنان نمی‌توانستم در این پست به میدان بروم.

ضمن اینکه با حضور علی حمودی در پست دفاع راست نیز به میدان نمی‌رفتم و به همین دلیل در پست دفاع راست بازی کرده و دفاع وسط را فراموش کردم! البته حالا در هر دو پست برای تیمم به میدان می‌روم.

36b5f5b8_1cc1_4315_b7fd_52e

یک بازیکن غیر بومی اصفهان از سنین پایین در این شهر بازی می‌کند. در شرایطی که خیلی از استعدادهای اصفهان هنوز نتوانسته‌اند راهی این تیم شوند، تو چطور خود را به ترکیب اصلی تحمیل کردی؟

محمد روشندل: من متولد سال 1374 و متولد شهر کردکوی استان گلستان هستم. در ابتدا شموشک گلستان بودم و پس از آن 1.5 سال در تیم نوجوانان اتکا حضور داشتم. در آن زمان به تیم ملی نوجوانان دعوت شدم و از تیم ملی نوجوانان از طریق محمد یاوری که مربی تیم جوانان سپاهان بود، وارد تیم جوانان سپاهان شدم. خوشحال هستم که از 5 سال پیش در اصفهان حضور دارم و نزدیک به 3 سال است که در ترکیب تیم بزرگسالان سپاهان بازی می‌کنم.

پس کرانچار بود که زمینه حضور تو در این تیم را فراهم کرد؟ 

محمد روشندل: بله. در واقع زلاتکو کرانچار مرا به تیم بزرگسالان سپاهان وارد کرد اما در سال نخست حضورم در جمع بزرگسالان سپاهان، نتوانستم به دلیل مصدومیت و حضور در اردوهای تیم ملی عملکرد چندان خوبی برای این تیم اصفهانی به نمایش بگذارم، همچنین پارسال نیز در نیم‌فصل دوم، در چند بازی روی نیمکت نشستم اما نتوانستم برای تیم خودم بازی کنم.

e3c1ed2e_f0ad_4f77_a45e_d51

اما امسال خیلی برای سپاهان بازی کردی؟

محمد روشندل: بله. در فصل جدید از ابتدا تاکنون 9 بازی برای سپاهان به میدان رفته‌ام و در دو بازی نخست تیم در جام حذفی و دیدارهای سیاه‌جامگان، استقلال تهران، استقلال خوزستان، ملوان، ذوب‌آهن، راه‌آهن و گسترش‌فولاد تبریز به میدان رفتم.

به‌نظرت حضور بازیکنان جوان در ترکیب اصلی تیم، به‌نوعی توفیق اجباری است یا برنامه خاصی در این زمینه وجود دارد؟

محمد روشندل: این موضوع توفیق اجباری نیست و براساس برنامه‌های جوان‌گرایی باشگاه صورت می‌گیرد. شکر خدا این برنامه خیلی خوب است و تا کنون بسیار نتیجه‌بخش و مفید بوده و همه جوانانی که برای سپاهان بازی کرده‌اند، عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته‌اند.

بسیاری بر این باور هستند که با توجه به انتظارات بسیاری که از سپاهان در راه رسیدن به قهرمانی وجود دارد، نمی‌توان زیاد در ترکیب اصلی تیم از جوانان استفاده کرد.

محمد روشندل: در حال حاضر به دلیل درخواست فدراسیون فوتبال، همه تیم‌ها رو به جوان‌گرایی آورده‌اند. درست است که ما کمبود بازیکنان زیادی داریم اما به هر حال سرمربیان سپاهان در مسابقات مختلف از دقیقه 65 به بعد، بسیاری از بازیکنان جوان را به میدان فرستاده‌اند. استیماچ نیز به بازیکنان جوان اعتماد بسیاری دارد و در بازی آخر تیم ما نیمکت تیم همه متشکل از بازیکنان جوان بودند و این بازیکنان مورد توجه او قرار دارند.

904d4c9a_244b_4a20_9c26_0ba

به نظرت در آینده که این بازیکنان جوان رشد کردند، باز هم در سپاهان می‌مانند؟

محمد روشندل: در حال حاضر بازیکنان جوان به سپاهان عرق خاصی دارند و درست است که من یک شمالی هستم اما سپاهان را مثل تیم شهر خودم دوست دارم. به هر حال همه بازیکنان دوست دارند که در تیم‌های استقلال و پرسپولیس که تیم‌های پایتخت به شمار می‌روند، بازی کنند اما سپاهان نیز اسم کمی ندارد و در یک دهه اخیر، سپاهان موفق‌تر از تیم‌های استقلال و پرسپولیس بوده است. بدون شک من دوست دارم زمانی که در ایران هستم، در سپاهان بازی کنم و بعد از آن در صورت امکان به تیم‌های اروپایی بروم و در آنجا بازی کنم.

اجازه بده یک سئوال غیر فوتبالی از تو بپرسیم. چقدر از موفقیت‌های خود را به ازدواجت مرتبط می‌دانی؟

محمد روشندل: ( می‌خندد) خب نزدیک به یک سال است که من متأهل هستم و این اتفاق، به درخواست خانواده‌ام صورت گرفت. در همه جا کسانی هستند که زود ازدواج کنند اما در مورد من، خانواده پیشنهاد ازدواج را به من دادند و من نیز با این موضوع موافقت کردم. آنها به من گفتند با توجه به اینکه در فوتبال حرفه‌ای هستی، بهتر است که زودتر ازدواج کنی و من نیز با آن موافقت کردم.

35b7403f_8e29_4527_bbf5_312

جالب است که مهدی رجب‌زاده که امروز با این سن بالا اینچنین دوندگی دارد، رمز موفقیت خود را زود ازدواج کردن، عنوان می‌کند.

محمد روشندل: باور کنید که یکی از رموز موفقیت من نیز این موضوع بوده و در یک سال گذشته، ازدواج من در آرامش روحی و فوتبالم بسیار تأثیرگذار بوده است.

از الگوی خاصی در فوتبال ایران پیروی می‌کنی؟

محمد روشندل: بله. با توجه به اینکه همیشه در پست دفاع وسط بازی می‌کردم، الگوی ورزشی من همیشه هادی عقیلی بوده است و اکنون که در کنار او بازی می‌کنم، واقعاً از تجربه‌ها و رفتارهای او الگو می‌گیرم. از بچگی دوست داشتم در کنار هادی عقیلی بازی کنم و حالا به هدف خود رسیده‌ام. او یک وزنه برای تیم ما به شمار می‌رود و بسیار خوشحال هستم که امروز در کنار او به میدان می‌روم.

می‌گویند که او در برخورد با بازیکنان جوان بداخلاق است؟

محمد روشندل:اتفاقاً به نظر من او خیلی خوش‌برخورد و خوش اخلاق است. هادی با جوانان ارتباط بسیار خوبی دارد که این موضوع شامل حال من هم می‌شود و در حال حاضر سعی می‌کنم که از او الگو بگیرم. یادم می‌آید روزی در تیم ملی از من خواستند که الگوی ایرانی‌ام را نام ببرم و من هادی عقیلی را نام بردم و خوشحال هستم که امروز در کنار او بازی می‌کنم!

11265d16_ec6d_4961_b123_696

به نظرت هادی چرا در حال حاضر اینقدر افت کرده است؟

محمد روشندل: به هر حال سن او بالا رفته و نباید فراموش کرد که او 35 سال سن دارد؛ هادی از ناحیه زانو دچار مصدومیتی است که به عمل نیاز دارد اما با توجه به اینکه ما از نظر بازیکن کمبودهایی داریم، بدون توجه به مصدومیتش برای سپاهان به میدان می‌رود.

از محرم نویدکیا نویدکیا بگو. کاپیتان سپاهان که سال‌ها در خلوت حضور داشت و امسال حاشیه‌هایی را برای باشگاه به همراه داشت.

محمد روشندل: باید بگویم محرم هیچ‌گاه حاشیه ندارد اما برخی می‌خواهند برای او حاشیه درست کنند. اصلاً یکی از دلایل موفقیت محرم نویدکیا در فوتبال این بوده که حاشیه هیچ‌گاه اطراف او وجود نداشته است و این موضوع زبانزد عام و خاص است.

خب وقتی محرم بر سر تمرین نمی‌آید، چطور انتظار داری که برایش حاشیه ایجاد نشود؟

محمد روشندل: به هر حال این مشکل برای همه به وجود می‌آید اما محرم نزدیک به 20 سال در این باشگاه حضور دارد و بدون حاشیه به میدان رفته است. به نظر من محرم تاریخ باشگاه سپاهان است و این حاشیه‌ها اطراف همه بازیکنان بزرگ سپاهان است اما او اسطوره سپاهان به شمار می‌رود و نباید برایش حاشیه درست کرد.

من از بچگی فوتبال محرم نویدکیا را می‌دیدم و هیچ وقت فکر نمی‌کردم که کنار او بازی کنم اما اکنون این اتفاق صورت گرفته و من سه سال است که با او زندگی می‌کنم. خیلی خوشحال هستم که با محرم بازی می‌کنم و الگوی اخلاقی من در فوتبال، محرم نویدکیا است.

n00208797-t

امسال قهرمان می‌شوید؟

محمد روشندل: ما چیزی از دست نداده‌ایم و اگرچه در جام حذفی با ضربات پنالتی متحمل شکست شدیم اما در لیگ فرصت‌های بسیاری برای رسیدن به قهرمانی داریم.

گفتنی است، محمد روشندل در از جوانان خوش نام و آینده دار روستای سالیکنده از توابع شهرستان کردکوی استان گلستان می باشد که طی هفته اخیر به اردوی تیم ملی فوتبال امید ایران دعوت شد که در حال حاضر به همراه تیم ملی در کشور ترکیه به سر می برند.

گفت‌وگو از مسعود سعیدی/تسنیم

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.