یادداشت؛

آقای حق شناس، اشتباه سید مناف در سیل گلستان را تکرار نکنید !/ مصوبات کمیته بیوتروریسم راجع به بیماری لکه سفید اجرا شده است یا نه؟/ اداره کل دادگستری برای حفاظت از بیت المال و حقوق عمومی ورود

0
65550
443
1398-06-30 07:07

آقای دکتر حق شناس باید از سیل گمیشان و برکناری سید مناف هاشمی درس لازم را آموخته و گرفته باشد و اشتباه او را یکبار دیگر تکرار نکند و از کوتاهی مدیران ذیربط در اجرای مصوبات پیشگیرانه نگذرد؛ چرا که سیل بیماری لکه سفید و آثار زیانبار آن در سایت میگو کمتر از سیل گمیشان نیست و حمایت معنوی دکتر نوبخت هیچ مصونیتی برای هیچ مدیری در استان ایجاد نخواهد کرد

به گزارش گلستان ما، استان گلستان به دلیل محدودیت های منابع آبی و ضرورت های تنوع بخشی به سبد پروتینی مردم استان و حتی تامین نیازهای دیگر استان ها ، آبزی پروری در دریای خزر را مورد توجه قرار داده و در قریب یک دهه اخیر با اهداف کلان داخلی و خارجی ناظر بر ورود به بازارهای صادراتی بکر حوزه اتحادیه گمرکی اوراسیا ،پرورش میگو را در دستور کار خود قرار داده است.

تا جایی که پیش از اردیبهشت سال جاری از پرورش میگو در سایت های شهرستان گمیشان بعنوان یکی از مهمترین فرصت های استان گلستان و آن شهرستان علاوه بر ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در آن منطقه و در نتیجه رفع محرومیت مردم زحمتکش آن یاد می شد؛ بلکه بعنوان بزرگترین واحد پرورش میگو با یک افق چشم انداز روشن در پیشرفت و توسعه آن به یک قطب در تامین امنیت غذایی شمال کشور و استان های همجوار مبدل شده بود و با عنایت به انعقاد موافقت نامه های اجرایی با اتحادیه اقتصادی گمرکی اوراسیا، امید به صادرات و فتح بازارهای این حوزه را در دل سرمایه گذاران آن ایجاد نموده بود!

البته اهمیت این موضوع با توجه به چالش و بحران های چند سال اخیر در ارتباط با اپیدمی بیماری لکه سفید در مزارع پرورش میگو در استان های جنوبی کشور دو چندان شده بود. ضمن اینکه کیفیت بالا و شرایط مناسب تر آب دریای خزر در منطقه گمیشان، نگاه ها را به تولیدات این منطقه ویژه ،جلب نموده بود

هر چند در این میان ،کارشناسان و محققین دو استان گلستان و مازندران با ارائه نتایج مقایسه ای پژوهش ها و تحقیقات میدانی خود در شمال و حتی در مقایسه با جنوب کشور سعی بر اعلام برتری یکی از استان های خود داشتند.

اما اکنون حداقل برای استان گلستان و مزارع پرورش میگو شهرستان گمیشان دیگر فرق نمی کند و یکی از مدعیان این بخش از آبزی پروری از گردونه رقابت های منطقه ای ،کشوری و حتی خارجی برای چند سال خارج شده است !

کارشناسان در استان گلستان در چند سال اخیر در موضوعات دیگری از این قبیل با چالش هایی مواجه شده بود و است و موضوع ظنی و احتمالی حملات بیوتروریستی از جمله در حوزه کاشت درختان زیتون(نهال های وارداتی تغییر ژنتیک داده شده) ، ورود سموم عقیم کننده درختان باغات و... ، کاهش تولیدات ماهیان خاویاری و...مورد توجه قرار داده است.

در موضوع بیماری لکه سفید در سایت میگو زنگ خطر آن از خرداد به صدا در آمد و این موضوع بعنوان یک تهدید به اطلاع مقامات استان رسیده است و در اولین جلسه خردادماه کمیته مقابله با بیوتروریسم با حضور ادارات کل ذیربط و دستگاه اطلاعاتی علاوه بر موضوع فاجعه قوچ ها در جنگل گلستان ، موضوع بیماری لکه سفید هم مطرح شده است و البته نتایج آن در دسترس نیست.

یکی از مصوبات مهم در همین ارتباط حمایت از سایت پرورش میگو از محل اعتبارات ماده ۵۸ قانون برای موضوعات پدافندی جهت امنیت زیستی با مسولیت اداره کل دامپزشکی استان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی بوده است.اما سرنوشت اجرای این مصوبه پیشگیرانه به کجا ختم گردید ؟

همچنین بطور کلی طی مصوبه ای دستگاههایی که برای پیشگیری و شناسایی سریع بیماری ها مخصوصا لکه سفید و حتی نوع کیت ها تعیین و ابلاغ شده است و می بایست سازمان ذیربط با اولویت ویژه آنرا لحاظ می نموده است !

لذا اکنون آیا زمان پاسخگویی مدیران ذیربط در خصوص اجرای مصوبات پیشگیرانه شورای پدافند غیرعامل و کمیته بیوتروریسم استان نیست ؟ و اساسا برگزاری جلسات ستادی برای مقابله با بیماری چه موضوعیتی دیگر دارد !؟

آقای دکتر حق شناس باید از سیل گمیشان و برکناری سید مناف هاشمی درس لازم را آموخته و گرفته باشد و اشتباه او را یکبار دیگر تکرار نکند و از کوتاهی مدیران ذیربط در اجرای مصوبات پیشگیرانه نگذرد؛ چرا که سیل بیماری لکه سفید و آثار زیانبار آن در سایت میگو کمتر از سیل گمیشان نیست و حمایت معنوی دکتر نوبخت هیچ مصونیتی برای هیچ مدیری در استان ایجاد نخواهد کرد و شخص استاندار مسول است و هزینه آنرا باید بپردازد و دیر یا زود دستگاه های نظارتی حاکمیتی از جمله اداره کل دادگستری استان به این موضوع ورود خواهند کرد و آنروز دیگر دیر خواهد بود.

به قلم حسن بیارجمندی

انتهاي پيام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.