1397-12-21 03:44
628
0
61814
به قلم محمدرضا بهرامی /

تنفس فرهنگی سرنخ درمان آسیب های اجتماعی است

امروزحلقه مفقوده رشد آسیب های اجتماعی را باید در عملکرد ناقص و نادرست برخی از نهادهای فرهنگی جستجو کرد؛ این سخن البته یک نتیجه گیری نااُمیدانه و ناشی از یأس از اصلاح وضع موجود نیست به این خاطر که به تعبیر امام راحل، هویت و موجودیت هر جامعه ای را فرهنگ آن جامعه تشکیل می دهد و به بیان زیبای امام حاضرمان، فرهنگ تنفسگاهی است برای جامعه.

به گزارش گلستان ما ؛ محمد رضا بهرامی کارشناس فرهنگی و رسانه طی یادداشتی نوشت: آسیب های اجتماعی نظیر بیکاری، اعتیاد، خودکشی، طلاق و ده ها مسئله دیگری که روح جامعه را آزرده کرده است به مانند کلاف درهم تنیده اند که دلایل گوناگونی در به وجود آمدن و رشد آن ها دخالت دارند. اگرچه نباید فراموش کنیم که این آسیب ها متعلق به طبقه و قشر خاصی نیست، تنها شدت و حدت آسیب ها میان طبقات پایین تا طبقات بالا و از مناطق حاشیه نشینی تا مرفه نشینی تفاوت دارد.

برای عبور از این آسیب ها باید برنامه ای روشن و شفاف داشته باشیم بعبارتی با تحلیل درست از وضعیت موجود و تصویر صحیح از وضعیت مطلوبی که در پیش خواهیم داشت، برنامه روشنی را به تصویر بکشیم. برنامه روشنی که در آن جامعه ای داشته باشیم تا انسان ها با هم سازگار باشند و از خشونت، دروغ، بی اعتمادی، نارضایتی، انگ زنی و تخریب، خبری نباشد، باید جامعه ای داشته باشیم که صدها عامل بداخلاقی و ناامنی هر روز در آن شکل نگیرد و این ممکن نیست، مگر آن که همگی باور کنیم باید نقطه آغازین را از فرهنگ شروع کنیم. چراکه فرهنگ اساس است و همه رفتارهای روزمره و نگرش‌های اجتماعی مردم از فرهنگ آنها الهام می گیرد و این باورهای فرهنگی است که به همه مسائل و عرصه های دیگر سایه می‌اندازد.

امروزه بسیاری از جامعه شناسان سر نخ درمان آسیب های اجتماعی را در حوزه فرهنگ و تنفس فرهنگی جستجو می‌کنند. تنفس فرهنگی؛ زندگی سالم، اندیشه و کنش منطقی و انسانی را برای مردم به ارمغان می‌آورد. بالا رفتن سطح سلامت آن موجب افزایش سازگاری مردم با نیاز‌های محیطی می‌گردد. به‌عنوان مثال این بالا بودن سطح سلامت تنفس فرهنگی در جامعه ژاپن بود که در دوران سونامی، موجب تحمل درد و رنج بی‌خانمانی و قحطی گردید.

درغیر این صورت همچون سیل زدگان و زلزله زدگان جنوب شرق آسیا و آفریقا به غارت و کشتار یکدیگر روی می آوردند. تنفس فرهنگی در هر اجتماعی موجب افزایش تمکین از قانون و قانون گرایی می‌گردد و مسلماً جامعه‌ای که قانون گرا باشد، نخبگانی قانونمند را به کشور تحویل خواهد داد.

آنچه گفته شد محقق نمی‌گردد، مگر مشی فرهنگی ما درتمامی عرصه‌ها از سوی مراجع فرهنگی مورد بازنگری قرارگیرد و نگاه نقادانه به اوضاع فرهنگی کشور را پذیرا باشند و در این زمینه با جنجال آفرینی و تکفیر، دگراندیشان را مخل فرهنگ اسلامی و انقلابی کشور تلقی و معرفی نکنند و در این باره کوتاهی و خمودگی و اصرار بر تکرار روش های نادرست و ناکارآمد و نیز موازی کاری های رفع تکلیفی و رقابت های کاذب و جهت دار نداشته باشند.

امروزحلقه مفقوده رشد آسیب های اجتماعی را باید در عملکرد ناقص و نادرست برخی از نهادهای فرهنگی جستجو کرد؛ این سخن البته یک نتیجه گیری نااُمیدانه و ناشی از یأس از اصلاح وضع موجود نیست به این خاطر که به تعبیر امام راحل، هویت و موجودیت هر جامعه ای را فرهنگ آن جامعه تشکیل می دهد و به بیان زیبای امام حاضرمان، فرهنگ تنفسگاهی است برای جامعه.

برای افقی که در پیش داریم می طلبد راه هایی تعبیه شود تا تنفس فرهنگی مردمان جامعه مان، شیوه ای استاندارد و نزدیک تر به مبانی اسلامی و آرمان های انقلابی بیابد. از آنجائیکه ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم، یقینا مذهب، نماز، آموزه های دینی، سخنان اهل بیت(ع) و آیات قرآن می تواند به مردم کمک ‌کند تا تنفس فرهنگی سالم‌تری داشته باشند.
این که رهبر معظم انقلاب تا به این حد، بر اهمیت مباحث آسیب های اجتماعی انگشت تاکید گذاشته و مسئولان را بابت اهمال کاری ها و بی اهتمامی مورد سئوال و بازخواست قرار می دهند، نشانه ای است از این حقیقت مسلم که مقابله با آسیب های اجتماعی در کنار فرهنگ و مسائل اقتصادی و معیشت از چه جایگاه رفیعی در کلیت جامعه برخوردار است.

به نظر می رسد اگر این باور برای مسئولان و متولیان امور فرهنگی کشور حاصل شود که اساساً بسیاری از مشکلات جامعه ما با تنفس فرهنگی حل مى شود و اصحاب حوزه فرهنگ و ادب هم، با تمام وجود پای کار بیایند و ایده ها و فن آوری های جدید و فضای مجازی را به استخدام گیریند؛ آن گاه می توان به خروج جامعه از آسیب های مضاعفی که بدان دچار است، اُمید بست و در پرتو این اُمیدواری و مجاهدتی سترگ و بایسته، در برابر هجمه شدید و بی محابای دشمن در جنگ نرم، ایستادگی لازم را داشت.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.