1398-04-11 17:29
981
0
64131
پتانسیل‌های توسعه اقتصادی گلستان

غفلت از ظرفیت‌های ارزآور/ مزیت‌های صادراتی در حسرت بازارهای خارجی

گلستان ظرفیت‌های ارزآور بسیاری دارد اما تولیدات صادرات محور استان به دلیل غفلت از تأمین زیرساخت‌های توسعه‌ای و گرفتار شدن در پیچ‌وخم مشکلات تولید و بازاریابی خواب بازارهای خارجی می‌بینند.

به گزارش گلستان ما؛  گلستان در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، معدنی و گردشگری دارای ظرفیت‌های عظیم ارزآور است که تاکنون به توسعه ظرفیت تولیدی آن توجه چندانی نشده است.

بر مبنای نسخه پیچیده شده در سند آمایش سرزمینی گلستان که در اوایل دهه ۹۰ تدوین شد قرار شد ظرفیت‌های صنعت و گردشگری گلستان به کمک بخش کشاورزی آمده و توسعه اقتصادی در گلستان را رقم زنند.

با وجود تدوین این سند و وجود ظرفیت‌های بسیار در حوزه تولید و صادرات به دلیل غفلت‌های انجام‌شده گلستان سهم قابل‌توجهی از صادرات کشور ندارد و ازاین‌رو در شرایط تحریم و نوسانات ارزی، اقتصاد گلستان ملتهب می‌شود و خبری از توسعه اقتصادی این استان نیست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان به خبرنگار مهر اظهار کرد: سهم گلستان از صادرات کشور با ۲۹۴ میلیون دلار صادرات ۶۴ صدم درصد است.

حسینقلی قوانلو با بیان اینکه اکثر تولیدات صنایع تبدیلی و معدنی گلستان قابلیت صادرات دارند، گفت: تولیدات صنایع تبدیلی و معدنی استان هم ظرفیت ارزآوری دارند و هم اینکه تولید این محصولات وابسته به ارز نیست و تحت تأثیر تحریم‌ها قرار نمی‌گیرند.

وی افزود: مطابق مطالعاتی که مرکز پژوهش‌های مجلس انجام داده دو گروه صنعتی صنایع معدنی و صنایع غذایی خیلی تحت تأثیر تحریم‌ها قرار نمی‌گیرند و تأثیرپذیری آن‌ها نسبت به سایر صنایع مانند صنعت خودروسازی بسیار کم است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان ادامه داد: سال گذشته میزان صادرات از گمرکات گلستان نسبت به سال ۱۳۹۶ رشد ۳۵ درصدی داشت و از ۱۸۷ میلیون دلار به ۲۵۳ میلیون دلار رسید.

وی مهم‌ترین اقلام صادراتی استان را پنیر، فراورده‌های لبنی، میلگرد، قطعات سوله، رب گوجه‌فرنگی، لوله‌های فلزی، پلی استایرن و نئوپان اعلام و با این توضیح که ۵۰ درصد صادرات استان شامل کالاها و فراورده‌های بخش صنعت است، تصریح کرد: بیشتر اقلام صادراتی گلستان به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر می‌شود.

افزایش تولید و صادرات ید از گلستان

قوانلو با اشاره به اینکه امسال صادرات گلستان تحت تأثیر سیل کاهش یافت، اضافه کرد: تا اواسط خردادماه مسیر زمینی و راه‌آهن به دلیل سیل مسدود بود و به دلیل اینکه ۴۰ درصد کالای صادراتی گلستان به ترکمنستان صادر می‌شد در دوماهه نخست با کاهش صادرات از استان مواجه بودیم.

سالانه ۱۸۰ هزار تن گوجه فرنگی در استان تولید می‌شود که حدود ۶۰ هزار تن آن مازاد بر مصرف است اما تنها دو هزار و ۵۰۰ تن آن صادر می‌شود

وی با تأکید بر اینکه تولیدات صنایع تبدیلی کشاورزی و معدنی استان مانند یُد و صدف کوهی وابستگی به ارز ندارند، خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۵۰ میلیارد تومان صادرات فراورده‌های لبنی، ۳۰ میلیون دلار صادرات رُب و ۲۵۰ تن صادرات ید از گلستان انجام شد و امسال امید داریم تولید ۴۰۰ تنی ید گلستان به ۶۰۰ تن برسد و حدود ۴۵۰ تن آن صادر شود.

هرچند گلستان یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی در کشور به شمار می‌رود به‌نحوی‌که سالانه بالغ‌بر سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول باغی، زراعی و دامی در این استان تولید می‌شود و ارزش آن‌ها چندین هزار میلیارد تومان است و قوانلو تأکید دارد تولیدات صنایع تبدیلی کشاورزی از ظرفیت‌های ارزآور در گلستان است؛ اما جانشین رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان معتقد است گلستان ظرفیت‌های تولیدی بسیاری در بخش کشاورزی دارد اما برخی از تولیدات دامی و زراعی و … گلستان وابسته به ارز است.

سعید حسن‌پور فوجردی به خبرنگار مهر گفت: در بسیاری از بخش‌های کشاورزی مانند تولیدات باغی و زراعی و همچنین تولید گوشت سفید و تخم‌مرغ ظرفیت تولیدی زیادی داریم اما بخش قابل‌توجهی از آن‌ها به ارز نیاز دارند.

وی افزود: برخی از تولیدات بخش کشاورزی گلستان مانند سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، کلم، کاهو، خیار، محصولات باغی و گیاهان دارویی و تولیدات صنایع تبدیلی این بخش مانند آرد و رب گوجه‌فرنگی جنبه صادراتی دارند و تولید آن‌ها هیچ وابستگی به تأمین ارز ندارد.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی گلستان ادامه داد: سالانه ۱۸۰ هزار تن گوجه‌فرنگی در استان تولید می‌شود که حدود ۶۰ هزار تن آن مازاد بر مصرف است اما تنها دو هزار و ۵۰۰ تن آن به ارزش یک‌میلیون و ۹۱۵ هزار و ۶۲۸ دلار صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین سالانه حدود ۲۱۰ هزار تن سیب‌زمینی در گلستان تولید می‌شود که بین ۴۵ تا ۵۰ هزار تن آن مازاد بر مصرف استان است اما تنها ۱۱ هزار و پنج تن آن به ارزش چهار میلیون و ۸۸۵ هزار و ۱۷۴ دلار صادر می‌شود.

حسن پور فوجردی میزان تولید خیار در استان را هم ۳۱ هزار و ۵۰۰ تن اعلام و بیان کرد: حدود هشت تن از خیار تولیدی استان مازاد بر مصرف است اما تنها سه هزار و ۲۰۰ تن آن به ارزش یک‌میلیون و ۸۹ هزار و ۵۰۸ دلار صادر می‌شود.

در بسته‌بندی و بازاریابی محصولات کشاورزی موفق نبوده‌ایم

وی با اشاره به اینکه سال گذشته حدود ۱۲ هزار و ۶۰۴ تن از محصولات باغی استان به ارزش ۱۲ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۱۰۵ دلار صادر شده است، تصریح کرد: گلستان ظرفیت بسیار بالایی در تولید گیاهان دارویی و همچنین باغی و زراعی دارد اما در بسته‌بندی و بازاریابی محصول در کشورهای هدف صادراتی موفق نبوده‌ایم.

غفلت از توسعه تولید و کشت محصولات باغی و زراعی که می‌تواند ارزآوری مناسبی برای گلستان داشته باشند تنها غفلت در ظرفیت‌های توسعه اقتصادی گلستان نیست بلکه به گفته معاون آبزی‌پروری شیلات گلستان هم در سال‌های گذشته از توسعه آبزی‌پروری در گلستان غافل بوده‌ایم.

به دلیل نداشتن پایانه تخصصی تولیدات هنرمندان صنایع دستی گلستان به نام سایر استان‌ها صادر می‌شود و ارزش افزوده این بخش نصیب گلستان نمی‌شود

محمود سقلی به خبرنگار مهر اظهار کرد: بخشی از تولیدات حوزه شیلات گلستان از جمله ماهیان خاویاری، میگو، ماهیان زینتی و گرمابی قابلیت صادرات دارند و تولید آن‌ها وابسته به ارز نیست.

وی افزود: پرورش میگو در گلستان از سال ۱۳۹۲ به بعد به تولید انبوه رسیده و هرساله از نظر سطح و تولید بین ۴۵ تا ۵۵ درصد رشد داشته است و هم‌اکنون گلستان رتبه سوم تولید میگو در کشور را داراست.

معاون آبزی‌پروری شیلات گلستان ادامه داد: میزان تولید میگو در گلستان دو هزار و ۵۸۵ تن در سال گذشته بوده که پیش‌بینی می‌شود میزان تولید امسال به بیش از چهار هزار تن برسد.

وی با بیان اینکه میگوی تولیدی گلستان در ۶ کارگاه در استان عمل‌آوری شده و سپس بین ۸۰ تا ۸۵ درصد از آن به خارج از کشور صادر می‌شود، اضافه کرد: میزان تولیدات ماهیان زینتی استان سالانه حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه است که بخش عمده‌ای از آن به ترکیه، آذربایجان و کشورهای عربی صادر می‌شود.

به فکر توسعه آبزی‌پروری نبودیم

به گفته سقلی سالانه ۱۵ هزار تن ماهی گرمابی در گلستان تولید می‌شود که از این حیث گلستان رتبه چهارم کشور را داراست و بخشی از آن صادر می‌شود.

وی بیان کرد: خاویار گلستان صادراتی است و پیش‌بینی تولید آن حدود هشت هزار تن است اما متأسفانه به دلیل اینکه در سال‌های گذشته به فکر آبزی‌پروری و پرورش ماهیان خاویاری نبوده‌ایم سهم قابل‌توجهی از صادرات این بخش نداریم.

سقلی یادآور شد: ظرفیت تولیدات حوزه شیلات و آبزی‌پروری گلستان بالاست اما چون بسترسازی برای توسعه را تازه آغاز کرده‌ایم هنوز نتوانسته‌ایم حداکثر بهره‌وری و ارزش‌افزوده این بخش را نصیب استان گلستان کنیم.

اما توسعه اقتصادی گلستان در سایر بخش‌ها هم با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کند و به ظرفیت‌های ارزآور آن توجه چندانی نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان به خبرنگار مهر اظهار کرد: هرچند در افزایش تولید و برندسازی محصولات تولیدی هنرمندان صنایع‌دستی گلستان در سال‌های اخیر توجه شده اما به دلیل نبود پایانه تخصصی صادرات صنایع‌دستی در گلستان بخش قابل‌توجهی از تولیدات ارزآور گلستان از گمرکات سایر استان‌ها صادر می‌شود.

ابراهیم کریمی با بیان اینکه سال گذشته سه میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی از گمرکات استان انجام شد، افزود: به دلیل نداشتن پایانه تخصصی تولیدات هنرمندان گلستان به نام سایر استان‌ها صادر می‌شود و ارزش‌افزوده این بخش نصیب گلستان نمی‌شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از ظرفیت‌های ارزآور گلستان، ظرفیت‌های گردشگری و بوم‌گردی‌های استان است؛ ۱۲۰ بوم‌گردی استان سالانه پذیرای تعداد قابل‌توجهی از گردشگران خارجی است هرچند آن‌ها مستقیماً دلار خرج نمی‌کنند اما حضور هر گردشگر خارجی در استان چند دلار درآمد دارد که می‌تواند به توسعه اقتصادی گلستان کمک کند.

گلستان در شرایط فعلی ظرفیت‌های صادراتی و ارزآور بسیاری دارد که به دلیل غفلت‌های انجام‌شده هنوز در پیچ‌وخم مشکلات برای تولید، توسعه و بازاریابی گرفتارند و تولیدات بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و صنایع‌دستی گلستان خواب بازارهای خارجی را می‌بینند.

گزارش: زهرا بهرامی خبرگزاری مهر

انتهای پیام/

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.