1398-08-23 11:29
336
0
66284
تشریح جزئیات نگارش دانشنامه شهدای اهل سنت ترکمن استان :

جرجانی : کتاب شهدای اقوام گلستان نگارش می شود / پژوهش علمی دانشنامه شهدای گمنام استان کلید خورد

دبیر کارگروه دانشنامه شهدای اهل سنت ترکمن استان گلستان گفت : کار نوشتن کتاب شهدای اقوام استان و دانشنامه شهدای گمنام استان شروع شده است .

به گزارش گلستان ما ؛ موسی جرجانی دبیر کارگروه دانشنامه شهدای اهل سنت ترکمن استان گلستان ظهر امروز پنجشنبه 23 آبان ماه با حضور در دفتر پایگاه خبری گلستان ما به تشریح برنامه های این کارگروه پرداخت.

 

استاد جرجانی افزود : نوشتن دانشنامه شهدای اهل سنت ترکمن استان گلستان در دل نوشتن دانشنامه 4 هزار شهید استان گلستان است که از طرف ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهی کل قوا به اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس واگذار شده است .

 

وی افزود : کارگروه دانشنامه نویسی شهدای اهل سنت ترکمن استان سال گذشته بهمن ماه تشکیل جلسه داد و در آن جلسه آخوند میرزاعلی امام جمعه اهل سنت آق قلا به عنوان رئیس و بنده به عنوان دبیر کار گروه شروع بکار کردیم ، ضمن اینکه از دیگر افراد این کارگروه می توان به دکتر نظری ، دکتر شادمهر ، حاج محمد قرنجیک ، رجب پیرا و استاد آق پور و ... اشاره کرد .

 

 

جرجانی بیان داشت : در ادامه  ، دوره آموزشی مدخل نویسی و دانشنامه نویسی با حضور مربیانی از تهران در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان برگزار شد و بعد از این دوره آموزشی در شش شهرستان ترکمن نشین ( مراوه تپه ، گنبد ، کلاله ، آق قلا ، گمیشان و بندرترکمن ) هر شهرستان یک نفر معین انتخاب کردیم .

 

دبیر کارگروه دانشنامه شهدای اهل سنت ترکمن استان گلستان خاطرنشان کرد : افراد معین هر شهرستان وظیفه دارند علاقه مندان به این حوزه را شناسایی کرده و کارگروه شهرستانی را تشکیل دهند و از عید نوروز تا بحال این راه اندازی ها شروع و قرار شده افراد معین به همراه زیرمجموعه خود یک دوره آموزشی دانشنامه نویسی را در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس بگذرانند .

 

جرجانی بیان کرد : همچنین قرار شده به همراه سردار ملک شاهکویی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان با فرمانداران شهرهای ترکمن نشین جلساتی در جهت توجیه آنها داشته باشیم تا از پتانسیل آنها نیز بهره گیری شود و در همین راستا اولین جلسه در آق قلا با حضور فرماندار و امام جمعه این شهر برگزار شد و مقرر شد ضمن کمک فرمانداری به این کارگروه ، نشستی در بخشداری این شهرستان با حضور دهیاران جهت توجیه آنها برگزار شود .

 

 

وی اضافه کرد : در مرحله اول معین های شهرستان ها شهدای شاخص را استخراج می کنند تا بر اساس این اولویت ها کار نوشتن کتاب شهدای شاخص شروع شود به عنوان مثال برای شهیدان حبیب لی در آق قلا قرار است چنین کاری شود.

 

نویسنده کتب دفاع مقدس در ادامه با اشاره به برخی کتابهایی که در این حوزه نوشت ، گفت : کتاب ابوبکر اونق از شهدای آق قلا در دفاع مقدس ، پرواز بدون دوتار زندگی نامه شهید بایرام محمد خیوه ای از گمیشان که نوازنده دوتار بود ، نانوشته های اسیران ترکمن که در دست چاپ می باشد و در حال حاضر نیز نوشتن کتاب شهدای بلوچ را در دست کار دارم .

 

جرجانی همچنین یادآور شد : بنا داریم کتاب شهدای اقوام استان گلستان را هم به نگارش تحریر در بیاورم چون بیش از 10 قوم در استان گلستان با هم زندگی می کنند که در جبهه ها نیز این اقوام مثل برادر در کنار هم از کشور دفاع کردند .

 

وی در پایان افزود : دانشنامه نویسی شهدای گمنام استان گلستان نیز در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس استان کلید خورده و ما پژوهش علمی را در این حوزه شروع کردیم تا در دانش نامه نویسی از آن استفاده شود ، تاکنون پژوهش ده شهر را ارائه داده و گلیداغ نیز در این هفته انجام می شود .

 

 

انتهای پیام /

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.