1393-08-08 05:58
3571
0
5066

آیا از وجود انجمن(NA) یا معتادان گمنام در بندرگز اطلاع دارید؟

معتادان گمنام یک انجمن غیر انتفاعی از زنان و مردانی است که اعتیاد به مواد مخدر مشکل اصلی زندگیشان بوده است ، معتادانی هستند که در حال بهبود میباشند و به طور مرتب گرد هم می آیند تا به کمک همدیگر پاکی خود را حفظ کنند . برنامه و هدف انجمن پرهیز کامل از هرگونه ماده مخدر میباشد و تنها لازمه قطع عضویت در این انجمن تمایل به قطع مصرف مواد مخدر است .

به گزارش گلستان ما به نقل از کناره ، برنامه NA مرکب ازاصولی است که بسیار ساده بیان شده اند و یک فرد در حال بهبودی می تواند آنها را در زندگی روزمره خود به کار ببندد ، نکته بسیار مهم این برنامه عملی بودن آن است. در انجمن معتادان گمنام هیچ شرط و شروطی برای عضویت وجود ندارد و به هیچ سازمانی وابسته نیستند . هیچ حق عضویتی نمی گیرند و هر شخص که مایل باشد بدون در نظر گرفتن سن ، نژاد ، هویت جنسی ، اعتقاد یا مذهب می تواند به این انجمن بپیوندد . این انجمن از ابزاری برای افراد در حال بهبودی استفاده میکنند که به نام قدم های دوازده گانه میباشد و این ابزار باعث بهبود افراد شده است .

هدف اصلی انجمن پاک ماندن افراد و رساندن پیام بهبودی به معتادی است که هنوز در عذاب میباشد .

مشکل مشترک را اعتیاد معرفی نموده و این اتحاد بین آنها باعث شده تا با رفتن به جلسات ، صحبت کردن و کمک به سایر معتادان قادر به حفظ پاکی خود شوند . تازه واردین در جلسه مهمترین فرد هر جلسه آنها محسوب میشود و با پیام بهبودی که اعلام میگردد باعث بهبودی   میشودمعتادان گمنام دارای قدم های دوازده گانه به شرح ذیل میباشند :

1-    ما اقرارکردیم که دربرابر اعتیاد مان عاجز بودیم و زندگی مان غیر قابل اداره شده بود .

2-    ما به این باور رسیدیم که یک نیروی برتر می تواند سلامت عقل را به ما بازگرداند

3-    ما تصمیم گرفتیم که اراده و زندگی مان را به مراقبت خداوند ، بدان گونه که او را درک می کردیم ، بسپاریم .

4-    مایک تراز نامه اخلاقی بی باکانه و جستجو گرانه از خود تهیه کردیم

5-    ماچگونگی دقیق خطاهای مان را به خداوند ، به خود و به یک انسان دیگر اقرار کردیم .

6-    ما آمادگی کامل پیدا کردیم که خداوند کلیه این نواقص شخصیتی ما را برطرف کند .

7-    ما با فروتنی از او خواستیم کمبودهای اخلاقی ما را برطرف کند .

8-    مافهرستی از تمام کسانی که به آن ها صدمه زده بودید تهیه کرده و خواستار جبران خسارت از تمام آنها شدیم .

9-    ما به طور مستقیم در هر جا که امکان داشت از این افراد جبران خسارت کردیم، مگر در مواردی که اجرای این امر به ایشان و یادیگران لطمه بزند .

10-ما به تهیه تراز نامه شخصی خود ادامه دادیم و هر گاه در اشتباه بودیم سریعاً به آن اقرار کردیم .

11-ما از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقاء رابطه آگاهانه خود با خداوند ، بدان گونه که او را درک میکردیم شده و فقط جویای آگاهی از اراده او برای خود و قدرت اجرایش شدیم0

12-بابیداری روحانی حاصل از برداشتن این قدمها ، ما کوشیدیم این پیام را به معتادان برسانیم و این اصول را درتمام امور زندگی خود به اجرا در آوریم .

لازم بذکر است که برای کارکرد این قدم ها هر شخص یک راهنما انتخاب می کند که وی را در کارکرد دوازده قدم و دوازده سنت و دوازده مفهوم کمک کند .راهنما کسی است که می شود به او اعتماد کرد و در رفع مشکلات کمک کند .

دعای آرامش ، دعای همیشگی این انجمن است که درجلسات خوانده می شود . به امید روزی که تمام افراد معتاد   مصرف مواد را قطع کنند و از وسوسه مصرف رهایی   یابند و راه تازه ای را برای زندگی کردن پیدا کنند .

درپایان اعلام میکنیم که در شهر بندرگز ، شهر نوکنده و روستای لیوان این جلسات برگزار میشود و تاکنون تعدادی زیادی از افراد به پاکی رسیده اند .

دعای آرامش

(خداوندا ، آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آن چه را که نمی توانم تغییر دهم .

شهامتی که تغییر دهم آن چه را که می توانم و دانشی که تفاوت این دو را بدانم )

زهرا رضایی

کارشناس ارشد علوم اجتماعی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.