رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان:

3 رقم باقلای جدید در گلستان تولید و تکثیر شد/ کمتر از 5 درصد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است

0
61246
1668
1397-11-28 17:58

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان از تولید و تکثیر سه رقم جدید باقلا در استان خبر داد و گفت: یکی از ارقام تولیدی باقلا آنتی فاویسم است.

به گزارش گلستان ما به نقل از فارس، ابوالفضل فرجی ظهر امروز در جلسه دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان گلستان اظهار کرد: بیش از 90 درصد منابع آبی زیرزمینی استان گلستان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که راهکار مقابله با این مشکل توسعه تغییر الگوی کشت است.

وی مهمترین چالش‌های کشور را در بخش‌های مختلف آب، خاک، محیط زیست و اشتغال عنوان کرد و راهکار عبور از این چالش‌ها را در حمایت از تولید داخلی و استفاده از تحقیقات علمی و کاربردی دانست.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان با بیان اینکه بیش از 30 درصد اشتغال و 24 درصد داز تولید ناخالص استان به تولیدات کشاورزی وابسته است، تصریح کرد: با وجود اینکه میزان تولیدات استان طی40 سال پس از انقلاب 14 برابر افزایش داشته است همچنان باید برای تامین نیازهای غذایی جامعه متناسب با رشد جمعیت برنامه داشته باشیم.

فرجی یکی از راهکارهای افزایش تولید را ارتقاء عملکرد در واحد سطح دانست و افزود: افزایش سرمایه گذاری و بهره برداری در افزایش تولید بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه کمتر از پنج درصد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی انجام می‌گیرد بر لزوم توجه هر چه بیشتر در این حوزه تاکید کرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان با تاکید بر اینکه برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی توجه به پژوهش‌های کاربردی ضروری است، گفت: گلستان جزو استان‌های شاخص در حوزه کشاورزی است به طوری که 92 محصول زراعی و باغی در استان تولید می‌شود.

فرجی با بیان اینکه در استان گلستان بیش از یک‌هزار و 700 گونه گیاهی وجود دارد، افزود: 490 گیاه دارویی در استان گلستان وجود دارد.

به گفته وی؛ استان گلستان در تولید کلزا و سویا رتبه نخست را دارد، در برنج رتبه سوم، در گندم رتبه دوم و در تولید مرغ رتبه دوم کشور است، از 600 آفت گیاهی در کشور حدود 590 آفت در گلستان وجود دارد.

انتهای پیام/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری گلستان ما در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب گلستان ما با ذکر منبع امکان پذیر است.