سومین سفر مصطفی تاجزاده شاگرد شیخ الاسلامی و تئوریسین خود خوانده جریان دگراندیش در چند سال اخیر ، همراه با همسرش به استان گلستان و به میزبانی مغز آلزایمری اصلاح طلبان پیشرو در گرگان از ابعاد مختلفی قابل تحلیل و بررسی است .

به گزارش گلستان ما ؛ دکتر حسن بیارجمندی فارغ التحصیل دانشگاه وزارت خارجه روسیه و تحلیلگر انقلاب های رنگی و کارشناس حوزه کودتا و براندازی در تحلیلی به بررسی سفر کاری مصطفی تاجزاده یکی از عناصر دخیل در موج های فتنه ده سال اول و دوم ( ۷۸ - ۸۸ ) به استان گلستان پرداخته است.

مغز آلزایمری اصلاحات گرگان میزبان سومین سفر تاجزاده

سومین سفر مصطفی تاجزاده شاگرد شیخ الاسلامی و تئوریسین خود خوانده جریان دگر اندیش در چند سال اخیر ، همراه با همسرش به استان گلستان به میزبانی مغز آلزایمری اصلاح طلبان افراطی ، پیشرو و شهری در گرگان از ابعاد مختلفی قابل تحلیل و بررسی است .

حدود یک هفته اقامت بی سر و صدا و برگزاری دیدارهای به ظاهر رفاقتی و خانوادگی ، نشست های دو جانبه نشیمن گاهی ، آبی ، خاکی و محفلی چند جانبه خاص در مینی سیتی و ... و سخنرانی در نشست شورای حزب اتحاد ملت در یکی از روستاهای توریستی علی آباد مواردی از این سفر است .

یک عکس و پست اینستاگرامی ، تنها خروجی رسانه ای سفر سوم

انتشار یک پست اینستاگرامی عام با مخاطب خاص که خطوط کلی آن ، گویا با محتوای سخنرانی و خط دهی های تاجزاده تطبیق دارد ؛ مجموع رخدادها ، ارتباطات ، خطوط اصلی محتوایی ناظر بر راهبردها و برنامه های این جریان دگراندیش در یکسال آینده می باشد که می بایست در این تحلیل پویا و دینامیک مورد توجه قرار بگیرد .

البته این مهم را هم می بایست در نظر داشت که از مجموع نکات یاد شده فوق ، فقط همین پست اینستاگرامی خاص منتشر شده و یافته های کلی نگارنده از تحلیل رفتاری و گفتگو با چند تن از چهره های حاضر در بعضی دیدارها قرار دارد که می بایست با ظرافت خاصی تحلیل و بررسی شود .

1

ابعاد و اهداف سفر تاجزاده به گرگان

بطور کلی علاوه بر تنفس مصنوعی دادن به جریان مستهلک فتنه و احیاء عناصر مضمحل شده آن ، مرور خاطرات و نوستالوژی های گذسته ، بازسازی جایگاه یک حزب منحله و ... ابعاد پیدای این سفر است ولی آنچه به این سفر معنا و اهمیت خاصی می بخشد نکات مهم ذیل است که در ادامه بدان پرداخته می شود .

تمرکز بر رسانه به عنوان رکن مهم تحرکات و تست آن

اولا : تمرکز بر احیاء و تقویت بخش رسانه ای تحرکات این مجموعه افراطی و منزوی است که به عنوان اولین عملیات رسانه ای مشکوک ، اقدام به ارسال تصویر نامه معاون سیاسی امنیتی استانداری به وزیر اطلاعات [ که حاوی پی نوشت تاریخی آیت الله نورمفیدی در هامش آن است ] برای رسانه های ارزشی و انقلابی استان و تحریک جهت بازنشر آن توسط چند تن از عناصر این جریان صورت گرفته است .

همزمانی این اقدام و عملیات روانی خاص با این سفر ، گذشته از ایجاد خط دود انحرافی برای دور کردن چشمان رصدگر و اذهان تحلیگر جریان انقلابی استان از حضور این عنصر فتنه و طراحی خط آتش اصلی این جریان برای یک سال آینده [ با عنایت به مطالب تاجزاده ناظر بر انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۸ ] می تواند به دور خیز این جریان برای فتح سنگر به سنگر هیات اجرایی انتخابات از مرکز استان تا شهرهای سراسر استان تحلیل شود .

فتح معاونت سیاسی امنیتی استانداری و انتخابات مجلس ؛ اولین اهداف

لیدرهای این جریان ، همواره فرمانداری گرگان را استانداری سایه می دانند و مدعی هستند که با فتح معاونت سیاسی و امنیتی استانداری و بدست گرفتن زمام امور اجرایی انتخابات استان ؛ قادر خواهند بود تا از وابستگی دولت ، احزاب همسو با دولت از جمله کارگزاران ، اعتدال و توسعه ، و لیدرهای نفوذی آن خارج شده و وزن سیاسی اصلی خود را پیدا کرده و در مرکز و سایر شهرهای استان [ همسو با سایر شهرهای بزرگ کشور ] کرسی های مجلس را بدست آورند !

اگر این جهات را در این تحلیل لحاظ کنیم ؛ طراحی این زمین بازی و قواعدی که جریان انقلابی و بقیه را ناخواسته وارد آن می کند تا منافع این جریان تامین شود ، قابل قبول به نظر می رسد و حتی فشار روانی به وزارت اطلاعات و اداره کل آن در استان گلستان جهت تثبیت وضع موجود در مرکز استان و نشان دادن چراغ سبز برای فتح سنگری دیگر !

تاجزاده ، مهر ماه 97 ، گرگان ، هدف !

ثانیا : شخص مصطفی تاجزاده ، زمان این سفر ، استان گلستان و اهدف آن - که بطور خاص در پست اینستاگرامی یاد شده بیان شده است - بخش دوم این تحلیل است :

الف: مصطفی تاجزاده ؛ شوالیه غائله ها

مصطفی تاجزاده بر اساس مستندات موجود و بصورت میدانی در دو موج فتنه های برنامه ریزی ده ساله دشمنان علیه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی نقش میدانی و موثری ایفا نموده است .

نقش آفرینی و رسوایی تاجزاده در انتخابات مجلس ششم بعنوان رئیس ستاد انتخابات کشور – که نتیجه انتخابات تهران با توجه به نامه شورای نگهبان به رهبری با حکم حکومتی تایید گردید - و شکایت مهدی کروبی ، هاشمی رفسنجانی ، رحمانی ، محتشمی پور و حزب کارگزاران و چند نامزد دیگر که تعقیب قضایی او را بدنبال داشت .

در اوج موج فتنه ده ساله اول برنامه ریزی دشمنان در ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ ، تاجزاده بعنوان معاون وقت سیاسی وزیر کشور هدایت فتنه یاد شده را بر عهده داشته است [۱] ؛ فتنه ای که سناریویی برای تضعیف نظام بود . سناریویی دقیق و پیچیده که « ولایت‌ فقیه» را نشانه رفته بود ! [۲] ( یقینا مرور مطالب مطرح شده از سوی تاجزاده در این سفر در همین زمینه قابل توجه و تامل است )

روزنامه جوان در ویژه نامه "پتک جمهورت" یکسال بعد از اغتشاشات سال ۸۸ به این موضوع می پردازد: خیلی ها معتقدند تیر ۷۸ محصول طراحی تاجزاده بوده است . جالب آنجاست وقتی که روز ۱۸ تیر جمعیت به سمت بیت مقام معظم رهبری رفتند و مسئولان امنیتی گفتند که خیابان جمهوری خط قرمز ماست ، خود تاجزاده سوار بر موتور می آید و جمعیت را بجای دیگر هدایت می کند. [۳]

نقش آفرینی این شوالیه غائله ها [۴] پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم بعنوان حامی سید محمد خاتمی و در جریان آن بعنوان حامی اصلی میر حسین موسوی و همچنین از انگاره سازان تقلب در انتخابات بسیار برجسته است.

در تاریخ ۲۶ مرداد سال ۸۹ ، فیلمی در سایت یوتیوب منتشر شد که در آن دروغ بزرگ عوامل فتنه درباره تقلب در انتخابات در گعده ۳ تن از اصلاح طلبان افشا شد. در این فیلم مصطفی تاجزاده خطاب به محسن صفائی فراهانی و عبدالله رمضان زاده از اعضای حزب مشارکت می گوید : « برای بنده که تجربه انتخابات رو دارم می دونم که در انتخابات تقلب نشده ، ممکنه که یکی دو میلیون عقب جلو شده باشه ولی ما نتیجه انتخابات رو باختیم . حالا به جای ۲۵ میلیون و ۱۴میلیون شده باشه ۲۴ میلیون و ۱۵ میلیون مثلا ، ما انتخابات رو باختیم »

همانند موج اول ؛ تاجزاده در اوج موج فتنه ده ساله دوم برنامه ریزی دشمنان علیه انقلاب اسلامی در فتنه ۱۳۸۸ نیز مشارکت داشته و به همین دلیل بازداشت و محاکمه می گردد [۵]

ب : موج فتنه 10 ساله سوم دشمنان علیه انقلاب اسلامی

به لحاظ زمانی نیز ما اکنون در « اوج موج فتنه ده ساله سوم » برنامه ریزی دشمنان علیه انقلاب اسلامی قرار داریم و فضای سنگین موجود و بعض تکانه ها و فشارها عمدتا به همین امواج ده ساله سوم بر می گردد که حوادث دی ماه 96 و سلسله رویدادهای بعدی در بر هم زدن نظم و امنیت کشور ، اعتصاب در مجموعه حمل و نقل عمومی و ... گواه آن است .

خروج آمریکا از برجام ، اختلال شدید در بازار سکه و ارز ، موج گرانی های افسار گسیخته ، احتکار کالاهای اساسی و ... ؛ همچنین ادامه تهدیدهای پوشالی دشمنان مبنی بر تشدید مشکلات از آبان ماه و برخی تحرکات عناصر نفوذی و واداده در داخل کشور بر اهمیت زمانی این مقطع از تاریخ انقلاب می افزاید .

1

ج : گرگان ؛ به مثابه حیات خلوت جریان فتنه و نفاق

از لحاظ مکانی ، استان گلستان و تاکیدا شهر گرگان با توجه به سوابق و تحرکات منافقین در دهه ۶۰ ؛ استعداد و ظرفیت مناسبی برای تحرکات بسط دهنده جریانات التقاط چپ دیروز و لیبرال امروز بوده و هست .

جریان شناسی های اجتماعی - سیاسی از مشروطه تا پیروزی انقلاب اسلامی و سالهای پس از آن ، بالاخص در فتنه های یاد شده و تردد عناصر اصیل دخیل در فتنه ها به گرگان و آشوب های دی ماه ۹۶ این موضوع را بخوبی اثبات می کند تا جایی که بعض جریانات از گرگان بعنوان هاب عملیات روانی کشور و حیات خلوت فتنه و نفاق یاد می کنند .

د : هدف سفر کاری گروهکی به اعتراف میزبان دوم تاجراده

هدف از این « سفر کاری گروهکی » بر اساس آنچه که رسما از سوی میزبان دوم تاجزاده – در فضای مجازی بیان شده است - عبارت است از : « [تاجزاده] معتقد است که روش اصلاح نظام ! بهترین شیوه بهبود اوضاع است چرا که کمترین خطر و بیشترین منفعت را برای ایران دارد . هر چند سرعت تغییرات اصلاح طلبانه کند است و صبر و حوصله زیادی می خواهد ولی نتایج عقلانی و پایدار خواهد داشت .
او [تاجزاده] اعتقاد دارد نظام تن به اصلاح خواهد داد اگر اکثریت مردم و نیروهای تحول خواه با هم باشند و بجای انفعال و عافیت طلبی ، روشنگری و سازماندهی کنند »

شخص اعلام کننده این محتوای کوتاه ، تخصص و سوابق وی ، محیط و بستر اعلامی و نوع انتقال پیام و تاکید بر عبارات « معتقد است » و «اعتقاد دارد » به خوبی بیانگر این است که مطلب مورد نظر ، ارائه خبر و یا تحلیل یک موضوع و وضعیت نیست .

1

تاجزاده و بومی و پیاده سازی نسخه های براندازانه

کاربرد عبارات و واژگان خاص همچون « روش اصلاح نظام » ، « کمترین خطر و بیشترین منفعت برای ایران» ، « تغییرات اصلاح طلبانه صبر و حوصله زیادی می خواهد » ، « نتایج عقلانی و پایدار » ، « نظام تن به اصلاح خواهد داد » ، « با هم بودن اکثریت و نیروهای تحول خواه » ، « روشنگری » و سازماندهی ! که همه آنان علاوه بر بار معنایی خاص ؛ بر اسناد خاص انتخاباتی همچون سند پاریس [ که توسط موسسه شهروند یار در پاریس منتشر و عملیاتی شده است ] و همچنین نسخه کالج دارتموث و اندیشکده ویلسون [ که در آذر سال ۱۳۹۶ توسط هاله اسفندیاری در مجله فارن افرز رونمایی شده است ] ؛ تطبیق دارد .

آیا این تطبیق محتوایی با اسناد یاد شده اتفاقی است !؟ یا آنکه تاجزاده سند پاریس و نسخه هاله اسفندیاری را بصورت تصادفی و اتفاقی بازخوانی کرده است !؟ و یا اینکه تاجزاده به دنبال بومی و پیاده سازی اسناد یاد شده است !؟

در قسمت دوم این یادداشت به تفضیل به این سوالات پاسخ خواهیم داد .

[۱] نگاه کنید به : معمار فتنه کوی دانشگاه؛ نقش تاج‌زاده در غائله تابستان داغ ۷۸ https://www.farsnews.com/news/13950420000531/
[۲]بازخوانی سناریوی ۱۸ تیر ۷۸؛ ولایت‌گریزی و عبور از ولایت https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/04/18/1459425
[۳]ناگفته هایی از پشت صحنه فتنه ۸۸ ،خبرگزاری فارس ۲۶/۳/۸۹
[۴]http://iusnews.ir/en/print/132878/
[۵] نگاه کنید به همان