معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: تاکنون 160 هزار نفر از مردم گلستان غربالگری فشار خون شدند که 19 درصد معادل 32 هزار نفر مبتلا به فشار خون هستند.

به گزارش گلستان ما؛ سراج الدین عارف نیا درنشست خبری شروع طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، اظهارکرد: طی تحقیقاتی که درسال 2016 ازاستان های کشور نمونه گریری شده به این نتیجه رسیده شد که 30%آقایان و 32% خانم های بالای 18 سال فشار خون دارند.

وی ادامه داد: فشار خون یک بیماری شناخته شده است، 60% مردم ایران از فشار خون خود اطلاع ندارند از 40% افرادی مطلع از فشار خون 50% دارو مصرف نمی کنند و از این 50%هم و بدلیل نداشتن اطلاعات در این زمینه درگیر عارضه هایی می شود .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه فشارخون بالا در سال 2017جان 10 میلیون نفراز مردم جهان را گرفت ،افزود: آنچه ما دنبالش هستیم قربالگری 50% جمعیت است تا مردم از فشارخون خود مطلع شوند.

وی اذعان داشت: باید دگرگونی در سبک زندگی اتفاق بیفتد خوردن مشروب الکلی و استفاده سیگار دو عامل فشار خون است که پیامدهایی جدا از فشار خون هم دارد.

عارف نیا تصریح کرد: 4% از مردم گلستان تا به امروز از فشارخون خود مطلع نبودن گلستانی های بالای 30 سال فشار خون دارن. کودکان بالای 3 سال باید فشار خونشان را چک کنن خیلی از بیماری ها را در اطفال از فشار خون مشخص می شود .

به گفته وی ؛ چربی خون هم باید یکبار در 9 سالگی و یکبار در 19 سالگی اندازه گیری شود ، در طول 25 سال اخیر آمار فشارخون3 برابر شده و از هر 100 نفر 25 نفر فشار خون بالا دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به اینکه تاکنون در استان گلستان 160 هزار نفر در این طرح تحت قربال قرار گرفته اند ، گفت: %25 از درمان سهم ما است و 75% سهم  بقیه با سمپاشی زمین های زراعی تا کاشت سبزی با آب فاضلاب چگونه می توان سالم ماند ، درحوزه درمان همه شریکند.

انتهای پیام/

آخرین مطالب