جوانان باید شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت قرار دهند و مسیر آینده باید با همت و ابتکار جوانان طی شود و براساس اصول دینی و روایی ما نیز جوانگرایی امر پسندیده‌ای ذکر شده و مکررا در فرمایشات معصومین به سفارشاتی مبنی ‌بر سپردن امور به دست جوانان برمی‌خوریم.

به گزارش گلستان ما، رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال را سال "رونق توليد" نام‌گذاری كردند و سال گذشته را سال "حمایت از کالای ایرانی"؛ از برآيند اين دو نام، اين‌گونه برمی‌آيد كه تفكر جهادی را بايد در عرصه‌های توسعه توليد ملی وارد نمود و اين فعاليت‌ها را با قدرت به پيش برد؛ اما حلقه مفقوده‌ای كه در اين ميان نیاز به توجه بیشتر دارد، اين است كه اگر روند فرهنگی و نهادينه‌سازی جوان گرایی و سپردن امور به دست جوانان در اين زمينه تغيير نكند، تفاوت و تغيير چندان محسوسی اتفاق نخواهد افتاد و به تعبیری صریح تر، پیام مقام معظم رهبری در حد شعار باقی می ماند و عملا تحقق نخواهد یافت.

همانطور که مستحضرید از روز اول پیروزی جمهوری اسلامی ایران، جوانان در راس امور قرار گرفته و بارها و بارها در نظام جمهوری اسلامی توجه به جوانان توسط امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب توصیه شده است؛ آنچنانکه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، تاکید و تصریح دارند جوانان باید شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت قرار دهند و مسیر آینده باید با همت و ابتکار جوانان طی شود و براساس اصول دینی و روایی ما نیز جوانگرایی امر پسندیده‌ای ذکر شده و مکررا در فرمایشات معصومین به سفارشاتی مبنی ‌بر سپردن امور به دست جوانان برمی‌خوریم. به عنوان مثال حدیثی از امیرالمومنین حضرت علی(ع) در این زمینه داریم که ایشان توصیه می‌کنند فرزند زمانه خود باشید.

حال این راهبرد برای رونق گرفتن تولیدات داخلی، قطعا توجه بیشتر مسئولین را می طلبد که برخی از امور را به دست کسانی بسپارند که هم به‌لحاظ علمی به‌روزتر هستند و هم به‌لحاظ توان از انرژی و ‌انگیزه بیشتری برای انجام امور برخوردارند.

البته نباید از جاده انصاف خارج شد، اقداماتی در این زمینه صورت گرفته ولی این اقدامات از کارایی لازم برخوردار نیست و تصور می شود بعضا نسل‌های قبلی انقلاب در باور جوانان ضعف دارند و معتقدند نسل جوان در شرایط بحرانی کشور نمی‌تواند کشور را از خطرات مختلف حفظ کند، درصورتی که تجربه نشان داده هر جایی که به جوانان اعتماد کردیم قطعا اگر آنها عملکرد بهتری نسبت به گذشتگان خود نداشتند، حداقل در بسیاری از موارد مانع بسیاری از ضررها، ناکارآمدی‌ها و کاستی‌ها شدند. 

باید دانست که در عصر کنونی، جوان سازی سیستم مدیریتی کشور به ویژه در عرصه تولید، دیگر یک انتخاب نیست، بلکه برای برون‌رفت از انباشت مشکلات موجود، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است؛ همانطور که در پیشگفت اشاره شد هرجا موفقیتی به دست آمده و یا رونقی در تولید صورت گرفته، با احتمال حداکثری یک جوان خالق یا پیگیر آن بوده است.

اما آنچه مسلم است دیگر با شعار دادن و همایش برگزار کردن، مشکل رونق تولید محقق نمی شود، مشکل در صورتی رفع  می شود که تقویت تولید داخلی و واگذاری امور به جوانان مومن و انقلابی به طور جدی در دستور کار دولت قرار گیرد و بعد سهم مردم که به نظر از همه اين ها مهم تر است مصرف توليدات داخلي است، بايد عادت و فرهنگ شود که هر کالايي که مشابه داخلي آن وجود دارد از آن مصرف کنيم.

بدون شک همگی قبول داریم که این راه‌حل ها در شرایط تحریم و فشار نیاز به کار پُرحجم و تلاش مجاهدانه عمومی، سازمان یافته و برنامه‌ریزی شده از سوی مسئولان کشور و مردم به ویژه جوانان علاقه مند دارد و همه بایستی همه همتشان را در بخش های مختلف برای مسأله‌ رونق تولید صرف کنند.

مع الوصف و به یقین اگر این روند رونق تولید در راستای راهکارهای رهبری با شتاب بیشتری صورت گیرد، تحریم های ظالمانه دشمنان تأثیری بر زندگی ما نخواهد گذاشت.

به قلم محمدرضا بهرامی عضو پژوهشگران جوان گلستانی

انتهاي پيام/

آخرین مطالب